Přihlásit se

Přihlášení k účtu

Email *
Heslo *
Pamatovat si mě

Dnes   Praha:   17°C

Musím mít při prodeji rodinného domu zpracovaný energetický štítek?

Jste-li vlastníkem Rodinného domu a chystáte se ji prodat, musíte předložit průkaz energetické náročnosti budovy již při inzerci. Pokud tak neučiníte, hrozí vám pokuta až do výše 50 000,- Kč. Stejná pokuta hrozí i v případě, že PENB nedoložíte ke kupní smlouvě. Riziko však nespočívá pouze v zákonném finančním postihu. Jestliže vlastník bytové jednotky či objektu nepřiloží průkaz energetické náročnosti budovy ke kupní smlouvě, vystavuje se reálné hrozbě, že kupující označí kupní smlouvu za neplatnou a bude požadovat vrácení kupní ceny. Nový vlastník nemovitosti má právo žádat od původního vlastníka zpracování průkazu až 3 roky od uzavření kupní smlouvy.

Dobrý den, mám byt v družstevním vlastnictví, který mám nyní možnost převést do vlastnictví osobního. Chci ho zároveň prodat. Dosáhnu tím lepší prodejní ceny?

Pokud již nastala situace, kdy bytové družstvo podniklo kroky pro prohlášení vlastníka a rozdělení bytových jednotek a je tedy možnost byty převádět do osobního vlastnictví doporučujeme byt nepřevádět a prodávat ho stále jako družstevní. Nabyvatel – kupující již má možnost tento byt koupit na hypotéku a následně si jej do osobního vlastnictví převést. Pro Vás z toho nebude vyplývat povinnost zaplatit daň z nabytí 4%, kterou byste v případě převodu do OV museli zaplatit.  Přitom prodejní cenu můžete nastavit jako byste prodávali byt v OV.

 

Chci prodat náš byt 3+1 v osobním vlastnictví a zároveň koupit menší 2+1. Jak taková transakce může probíhat?

Tato transakce je pro běžného klienta složitější a určitě bychom Vám doporučili obrátit se na profesionály, kteří takové transakce řeší denně.
Určitě byste měli začít jak prodávat tak intenzivně hledat. Někteří klienti dělají chybu v tom, že hledají svou vysněnou nemovitost, a když jí najdou, nemůžou jí zarezervovat, protože na ní nemají peníze a většinou o ní i přijdou. Naopak, pokud již máte zájemce o Vaši nemovitost = máte peníze „v zádech“ a jste připraveni koupit a složit rezervaci. Důležité je načasování obou případů, tj. kdy dostanete peníze z prodeje Vašeho bytu, které budete moci následně poslat do úschovy na koupi bytu pro Vás. Nezapomeňte na platbu daně z nabytí (budete potřebovat daňové přiznání), převod energií, a další administrativní úkony.

Prodávám svůj byt 1+1 v panelovém domě, který vlastním 3 roky, budu platit nějaké daně?

Při prodeji bytu – nemovitosti v osobním vlastnictví jste povinný zaplatit daň z nabytí ve výši 4% z Kupní ceny nemovitosti. Pro naše klienty stále děláme i znalecký posudek pro daň z nabytí a klient platí daň z nabytí vždy z vyšší ceny – buď z kupní ceny nemovitosti, nebo z odhadní ceny.

Pokud nemovitost vlastníte pouze 3 roky a získané prostředky z prodeje nepoužijete na koupi jiné nemovitosti s účelem vlastního bydlení – trvalého bydliště, zaplatíte ještě daň z příjmu ve výši 15% z případného zisku z prodeje.

Když chci prodat byt, který mám ve vlastnictví a je zatížen hypotékou, jak to bude probíhat?

V dnešní době je zpravidla každý 2 byt – nemovitost zatížen hypotékou. Většina kupujících si bude brát vlastní úvěr, ze kterého bude byt financovat.  Doporučujeme si kupujícího zajistit „rezervační smlouvou“, která Vám i klientovi poskytne dostatek času vyřídit potřebné dokumenty pro banky.

Co se týče Vaší hypotéky – banky.  V momentě, kdy máte zájemce, který Vám podepíše potřebné dokumenty,(Smlouvu budoucí Kupní, nebo jen Kupní smlouvu, Smlouvu o úschově, úvěrovou smlouvu, zástavní smlouvu, návrh na vklad) je nutné požádat Vaší banku o předčasné splacení Vašeho dluhu k určitému datu. Část peněz určená právě na Váš dluh se pošle bance, která následně vydá potvrzení – kvitanci o zaplacení dluhu a pošle Vám i kupujícímu dokumenty, které to potvrzují a dokumenty (návrh na vklad – určený k výmazu zástavního práva a potvrzení o zaplacení dluhu), které je potřeba doručit na katastr nemovitostí. (podání Vás bude stát znovu 1 tis.Kč)

Peníze dostanete většinou až se zapíše nový majitel a na bytě nevázne zástava – Váš dluh vůči bance.(v praxi je to tak, že nový majitel bude již zapsán, byt bude předán a na bytě pořád může být zástava). Nastavení celého obchodu jde i několika způsoby a dobrý realitní makléř Vám může poradit jak dostat alespoň část peněz dříve, na základě splnění určitých podmínek pro vyplacení z úchovy.

Pokud se rozhodnu pro Výhradní spolupráci s Vaší RK a najdu si sám klienta, můžu mu byt sám prodat?

V případě výhradní spolupráce s naší RK a nalezení klienta z Vaší strany (např. někdo z práce se dozví, že prodáváte byt) Vám náleží bonus 30% bonus z naší provize. Stále ale platí, že Vám zajistíme kompletní servis, ke kterému jsme se ve smlouvě zavázali, tak aby Vás to nic nestálo a nemusel jste nic řešit. Tj. Vypracování převodních smluv (Budoucí smlouva, Kupní smlouva), zajištění advokátní úschovy, zajištění financování i prověření bonity Vašeho klienta, zajištění znaleckého posudku pro daň z nabytí, vypracování daňového přiznání daně z nabytí, předání nemovitosti vč. všech dokumentů a převodů energií.

Pokud můj byt ve sjednané době neprodáte, vyplývají mi z toho nějaké náklady?

Ne, žádné náklady z toho nevyplývají. Výhradní smlouva je náš závazek vůči Vám majiteli a je to naše podnikatelské riziko, že jsme s Vámi do spolupráce šli. My jsme se ve smlouvě zavázali k činnostem, marketingu do kterých musíme investovat, abychom našli klienta. Náš úspěch je klient, který koupí Vaši nemovitost, teprve pak máme nárok na naši odměnu my

Koupě družstevního bytu versus bytu v osobním vlastnictví

Jaký je rozdíl mezi koupí družstevního bytu a bytu v osobním vlastnictví?

Družstevní byt není koupí. Je převodem členský práv a povinností s právem nájmu bytu za předem dohodnutou částku. Majitelem bytové jednotky na listu vlastnictví stále zůstává předmětné družstvo. Byt v osobním vlastnictví je skutečným prodejem bytu se zápisem nových majitelů do katastru nemovitostí.

Jaká je možnost pozdějšího převodu bytu v družstevním vlastnictví na osobní vlastnictví? Dá se zjistit již při koupi, zda bude převod možný?

Podmínkou převodu bytu v družstevním vlastnictví je vyplacení anuity (rovnoměrné splátky kupní ceny nemovitosti bývalému majiteli, například městu). Po vyplacení anuity nic nebrání převodu bytových jednotek do osobního vlastnictví na základě podaného prohlášení vlastníka na katastr nemovitostí. Kdy se budou bytové jednotky převádět do osobního vlastnictví, vědí na příslušném družstvu. Záleží na zůstatku částky anuity a rozhodnutí členské schůze družstevníků. Banky poskytují hypoteční úvěr i na byty v družstevním vlastnictví, pokud družstvo písemně potvrdí, že se budou byty převádět do osobního vlastnictví nejpozději do jednoho roku.

Do jaké míry mohu o svém bytě rozhodovat a na co se musím ptát družstva? (myšleno prodej bytu, pronájem, rekonstrukce, atd.)

Družstvo o převodu členských práv a povinností s právem nájmu bytu nerozhoduje. Družstvu se dohoda o převodu pouze dává prokazatelně na vědomí. Na druhé straně většina družstev má podmínku nahlášení skutečnosti, že byt budeme pronajímat. K rekonstrukčním pracím v bytě je potřeba souhlasu družstva.

REALITNÍ SLOVNÍK

Družstevní byt - byt, který je ve vlastnictví družstva, ke kterému má člen družstva v rámci práv a povinností spojených s členstvím v družstvu právo nájmu.

Anuita - platba obsahující splátku i úrok v jedné částce. Tato částka je po celou sjednanou dobu stejná, mění se plynule poměr splátka: úrok. Zpočátku tvoří většinu částky úrok, poměr se posunuje ve prospěch splátek a na konci splatnosti tvoří většinu částky splátka a zbytek úrok.

Anuitní splácení - způsob splácení hypotečního úvěru, kdy klient splácí po celou dobu trvání závazku stále stejnou výši splátky. Anuitní splátka se vždy skládá ze dvou částí, z jistiny a z úroků. Vzájemný poměr těchto 

 

O mně

Přes 20 let jsem se pohyboval ve světě financí, který jsem spojil se světem realit. Poznal jsem několik stovek klientů působících v nejrůznějších oborech. Mnohým z nich jsem úspěšně prodal nemovitost, dalším našel nový domov a na další to se mnou čeká. Můžete to být nyní právě Vy. Profesionální práce a s tím spojená zodpovědnost, jistota i časová flexibilita jsou zásady, které uplatňuji při koupi/prodeji/pronájmu nemovitosti.

 

Spokojený klient = můj cíl

 

Zítra se můžeme spolu setkat, když mi zavoláte na tel : 725 293 510 nebo napíšete na email: milan.hohn@remax-czech.cz

Kde mne najdete

Jankovcova 1037/49, CLASSIC 7, BUDOVA E, 17000 Praha 7